Człowiek, maszyna i olej: w pogoni za największą wydajnością
W najnowszym, emocjonującym Teście Tytanu Castrol zmierzą się dwaj niesamowici mężczyźni w dwóch niesamowitych maszynach: kierowca Astona Martina Darren Turner w wyjątkowym Astonie Martinie Vulcan i Duńczyk Christoffer Nygaard w jeszcze bardziej wyjątkowym Koenigsegg One:1
{"fid":"496411","view_mode":"wysiwyg","fields":{"format":"wysiwyg","field_media_video_duration[und][0][value]":"50"},"type":"media","link_text":null,"attributes":{"alt":"Castrol EDGE Clone Rival – The Trailer","height":428,"width":760,"class":"media-element file-wysiwyg"}}
Czwarty Test Tytanu – o nazwie Clone Rivals – to prawdopodobnie najambitniejszy test z całej serii przygotowanej przez Castrol. I na pewno najszybszy. Celem tych przełomowych wyzwań było zawsze dążenie do osiągnięcia coraz większej wydajności podczas jazdy i sprawdzanie możliwości kierowcy, samochodu i – co istotne – oleju Castrol EDGE w zupełnie nowy sposób.
Od ponad 115 lat firma Castrol podąża za niespokojnym duchem innowacji, nieustannie przesuwając granice tego, co możliwe. W jednym celu: by tworzyć najlepsze oleje silnikowe. Dla Castrol najważniejszy jest dreszczyk emocji, jaki towarzyszy tworzeniu nowych produktów i definiowaniu na nowo ich możliwości.
Advertisement - Page continues belowChristoffer Nygaard ma 30 lat i jest duńskim kierowcą wyścigowym. Pobijał rekordy, wygrywając zarówno w europejskich seriach wyścigowych (VW Polo Cup, SEAT Leon Supercopa), jak i międzynarodowych mistrzostwach GT. Jego pracę można opisać w dwóch słowach: spełnienie marzeń. Na torze wyścigowym Nygaard jest oficjalnym kierowcą testowym szwedzkiej firmy produkującej hipersamochody: Koenigsegg. Tak: płacą mu za podróże po całym świecie, żeby mógł przetestować takie samochody jak drapieżny One:1.
Na świecie istnieje tylko sześć egzemplarzy Koenigsegg One:1, który jest jednym z najbardziej pożądanych aut na naszej planecie. I chyba nie trzeba dodawać, że również jednym z najszybszych i najpotężniejszych. A Christoffer Nygaard jest oczywiście tylko jeden. Razem stanowią idealne połączenie dla Castrol EDGE i testu Clone Rivals.
Nygaard i Koenigsegg to idealny zespół człowieka i maszyny do przetestowania najnowszego oleju Castrol EDGE. Nazwa czwartego Testu Tytanu – Clone Rivals – to nie wymysł marketingowców. To dokładny opis wyzwania czekającego Christoffera, który podczas testu spotkał swojego arcyprzeciwnika, a może i jedyną osobę, z którą bał się zmierzyć: cyfrowego klona samego siebie w wirtualnej rzeczywistości.
Wyzwanie zaczęło się w laboratorium, w przełomowym symulatorze wirtualnej rzeczywistości. Połączenie zaawansowanej cyfrowej symulacji wyścigu oraz wyrafinowanej technologii biometrycznej pozwoliło Castrol na dokładne zmapowanie Nygaarda, jadącego wirtualnie po ekskluzywnym hiszpańskim torze wyścigowym Ascari – jednym z najtrudniejszych na świecie.
Następnie człowiek, którego firma Koenigsegg wybrała na testera swoich wartych miliony funtów hipersamochodów, pojawił się naprawdę na torze, aby sprawdzić, czy pobije wirtualną wersję samego siebie.
Advertisement - Page continues belowOkrążenie na Ascari jest długie. Tor ma 5425 metrów – podobnie jak tory współczesnej Formuły 1 – i składa się z 25 bardzo wymagających, trudnych technicznie zakrętów, wzniesień i nachyleń. Jest piekielnie trudny do zapamiętania i opanowania. Nawet tak zaawansowany symulator jak ten wykorzystany do mapowania wirtualnego okrążenia Christoffera nie może dokładnie odtworzyć fizyczności doznań na prawdziwym torze. Uderzasz w mur albo za późno zmieniasz bieg? W wirtualnej rzeczywistości wciskasz reset i zaczynasz od nowa. Na prawdziwym torze taka pomyłka w najlepszym razie okazuje się bardzo kosztowna. W najgorszym: nie do naprawienia...
Ale wyzwania to właśnie to, w czym sprawdzają się prawdziwi kierowcy wyścigowi. „Zawsze wiedziałem, że konfrontacja z moim największym potencjałem będzie trudna. Dałem z siebie więcej niż w jakimkolwiek wyścigu z innym przeciwnikiem. Miałem tylko jeden cel: pokonać mojego cyfrowego klona...”
A co można powiedzieć o samochodzie, którym Nygaard ścigał się sam ze sobą? Jeden z sześciu istniejących egzemplarzy, Koenigsegg One:1, wciąż wygląda i brzmi jak przybysz z przyszłości i jest ucieleśnieniem największych marzeń samochodowych maniaków. Drapieżne, czarne nadwozie z włókna węglowego skrywa 5-litrowy silnik V8 Twin Turbo, którego moc wygląda na pierwszy rzut oka na pomyłkę w druku: 1341 BHP (1361 KM).
Ale oczy się nie mylą: Koenigsegg osiąga tę samą moc co 10 Mini Cooperów. Ten niesamowity wynik stoi również za jego nazwą. Koenigsegg One:1 waży tylko 1361 kg, więc stosunek jego mocy do wagi wynosi 1:1. 1361 KM to też równowartość 1 megawata, dlatego Koenigsegg nazywa One:1 pierwszym megasamochodem świata.
Mega, hiper, super – co za różnica? W praktyce oznacza to, że One:1 osiąga magiczny pułap 100 km/h w 2,8 sekundy.
Realizacja dwóch filmów do czwartego Testu Tytanu Castrol wymagała największego zaangażowania, aby można było dorównać możliwościom samochodów, kierowców i oczywiście samego oleju Castrol EDGE. Clone Rivals to jak dotąd najszybszy Test: dwaj znakomici kierowcy, Christoffer Nygaard w Koenigsegg One:1 oraz kierowca testowy Astona Martina Darren Turner w Vulcanie, osiągali prędkość ponad 270 km/h na torze Ascari.
Sfilmowanie tego przedsięwzięcia nie było łatwe! Każde ujęcie z powietrza w Clone Rivals zostało zarejestrowane z helikoptera, bo nawet najbardziej zaawansowane drony na świecie nie były w stanie dotrzymać tempa samochodom. Na samym torze akcja wymagała użycia wiodącego systemu Russian Arm – stabilizowanej żyroskopowo kamery 360º zamontowanej na wysięgniku na samochodzie, który osiągał niemal takie same prędkości jak Koenigsegg i Aston Martin.
Obejrzyj film, aby przekonać się, że środki uświęcały cel...
Trending this week
- Car Review
- Car Review